Wizja zielonej gospodarki -przykłady z Polskich fabryk

International Paper: W ramach naszej Wizji 2030, której celem jest budowanie lepszej przyszłości dla ludzi i planety, zobowiązujemy się do prowadzenia ogólnoświatowych działań w zakresie gospodarki leśnej. Obejmuje to cel w postaci pozyskiwania 100% naszych włókien z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony lub ze źródeł włókien odzyskanych, przy jednoczesnym zabezpieczaniu ścieków wodnych i bioróżnorodności, a także cel polegający na ochronie i przywróceniu 1 miliona akrów (400 000 hektarów) istotnych ekologicznie lasów.

Zrównoważona gospodarka leśna (internationalpaper.com)


SWISS KRONO sp. z o.o.: Nasza firma w Żarach jest wiodącym producentem płyt drewnopochodnych w Polsce. Roczna produkcja to ponad 1,5 mln m3 bardzo szerokiego wachlarza płyt tj. płyty OSB, płyty wiórowe surowe i laminowane, płyty MDF, panele podłogowe, blaty kuchenne.

Jednym z priorytetów SWISS KRONO jest dbałość od środowisko. Firma wydała ponad 100 mln zł w ostatnich latach na inwestycje związane z ochroną środowiska. Najważniejsze z nich to dwa nowoczesne elektrofiltry oczyszczające gazy pochodzące z suszarń materiału drzewnego stosowanego do produkcji wszystkich rodzajów płyt surowych.

Firma od lat prowadzi również działania mające na celu ograniczenie emisji CO2. Już na początku swojego istnienia firma zrezygnowała ze stosowania węgla jako paliwa. W kolejnych latach rezygnowano z oleju grzewczego. Od roku 2012 zaczęto systematycznie ograniczać zużycie gazu ziemnego, który był podstawowym źródłem energii. Jego udział w całym bilansie energii wynosił w roku 2012 – 25%. Obecnie jest to poniżej 5%.

SWISS KRONO w Żarach swoimi działaniami redukuje emisję CO2 – Aktualności – SWISS KRONO

VELUX: Polskie spółki grupy Velux zmniejszyły w 2019 r. emisję gazów cieplarnianych aż o 58,8 proc. rok do roku. Największy efekt redukcji przyniosło zwiększenie do 90 proc. kupowanej zielonej, certyfikowanej energii.
Do 2030 r. działalność firmy Velux ma być neutralna pod względem śladu węglowego. Rozwinięciem tego celu jest zobowiązanie do neutralizacji do 2041 r. emisji CO2 wytworzone od początku działalności firmy.

https://www.wnp.pl/budownictwo/velux-debiutuje-w-zielonym-indeksie,453591.html